Mindennapi Nyelvelőnk

Más tudományágakhoz hasonlóan a nyelvészetben is egymást váltják vagy akár egymás mellett élnek a különböző elméletek. Ahogy Kopernikusz még bizton állította, hogy Földünk a világ közepe, úgy az ókori nyelvészek szentül hitték, hogy csakis a görög és a latin tekinthető teljes értékű nyelvnek. Ma már tudjuk, hogy Földünk nemhogy nem közepe a világnak, de a világmindenségben elenyésző porszem csupán. Ugyanígy nem újdonság a mai kor embere számára, hogy a világon sok ezer nyelv létezik, és ezek egyenrangúak egymással. Vagy ez mégsem annyira nyilvánvaló?

A mindennapi ember nem feltétlenül tud lépést tartani a különböző tudományok fejlődésével. Lenyűgöz bennünket, ha a híradásokban a géntechnológia újabb eredményeiről hallunk, még akkor is, ha úgy érezzük, hogy remekül meglennénk azok nélkül. A nyelvészet eredményeivel azonban nem így áll a dolog. Nyelvvel kapcsolatos vívmányokról, eredményekről ritkán és egyre kevésbé hallhatunk a médiában. Ennek több oka van. Egyrészt a nyelvészetben nem beszélhetünk a klasszikus értelemben vett fejlődésről, hiszen egy-egy újabb nyelvelmélet általában csak árnyalja, de nem alakítja át a nyelvről való tudásunkat. Vagyis attól, hogy Chomsky matematikai módszerekkel próbálta leírni a helyes mondatokat, a magyar anyanyelvű ember ugyanúgy meg tudja mondani egy magyar mondatról, hogy az szerinte helyes-e vagy sem. Másrészt ahhoz, hogy valaki tökéletesen beszéljen egy nyelvet, nem feltétlenül kell tisztában lennie a nyelvészeti alapfogalmakkal. Olyan ez, mint a biciklizés: nem kell ismernünk az izmokban lezajló biológiai folyamatokat ahhoz, hogy jól csináljuk. Viszont éppen emiatt az utca embere gyakran hajlamos azt hinni, hogy ért a nyelvészethez, hiszen tökéletesen beszél legalább egy nyelvet.

Az sem kedvez a nyelvészeti ismeretterjesztésnek, hogy a nyelvekkel való foglalkozás - különösen a világháborúk óta - politikai színezettel is bírhat. Részben ezért is lenne fontos, hogy az átlagember (vagyis az, aki a nyelvészetet nem tudományosan műveli) a nyelvvel kapcsolatban is el tudja különíteni a valóban tudományos eredményeket az egyéb okokból elterjedt hiedelmektől.

Ennek megfelelően blogunk célja a következő: ütköztetni a nyelvvel kapcsolatos tévhiteket a nyelvészet új eredményeivel, mindezt közérthető és szórakoztató csomagolásban. A cikkek olvasásához jó nyelvelést kívánunk!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése